Szczebrzeszyn w obiektywie Mieczysława Kota.

Mieczysław Kot rodem z Gorajca obecnie mieszka w Stalowej Woli, zachwycony publikacjami prowadzonej przeze mnie i Stanisława Zybałę strony: http://www.republika.pl/horajec/index.html napisał "Urodziłem się w Gorajcu, tam mieszkałem i chodziłem do szkoły podstawowej w latach 1954-1961, potem była szkoła średnia w Zamościu i Chełmie Lubelskim i studia techniczne w Częstochowie. Czytam i oglądam Pani prace zamieszczane na stronach www. Do napisania do Pani zmobilizowała mnie publikacja na Pani stronie internetowej -"Małgorzata Fudali. Rzemiosło kowalskie w Gorajcu". Jest tam informacja o moich rodzicach.
Proszę przyjąć Gorące Podziękowanie za wszystko co Pani robi, aby krajanie i obcy mogli wspominać i poznawać dzieje, ludzi, zabytki, przyrodę, tradycje i kulturę tego regionu. Czytając Pani opracowania i oglądając załączone fotografie, przywołuję w pamięci znane mi z lat młodzieńczych obrazy pięknych krajobrazów i zabytków rozrzuconych w dolinach i na wzgórzach Roztocza, które poznałem w czasie wycieczek pieszych i rowerowych. Poznałem je prawie wszystkie, od kapliczki przy źródełku w Trzęsinach aż do kapliczki Św. Antoniego na wodzie w Radecznicy, czy w innym kierunku przy trasie przez Chłopków, Komadziankę, Teodorówkę, Frampol, Żelebsko, Panasówkę, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn z pięknymi wąwozami przez górę Szczebrzeską do Gorajca. Wspominam też piesze wędrówki od stacji kolejowej Brody (Szczebrzeszyn) przez Kawęczyn, Kawęczynek, las Cetnar ( koło Pana Kawuchy) przez wzgórza aż do Gorajca. Co za widoki, piękne i rozległe ze wzgórz na zielone łąki doliny rzeki Gorajec, obsiane pola, wsie tam położone od Trzęsin, Smorynia po Radecznicę i Mokrelipie z wieżami klasztoru i kościoła aż po widoki wzgórz gorajskich (Roztocze Zachodnie).
Od ponad 30 lat nie mieszkam w Gorajcu, ale często tam bywam od wiosny do późnej jesieni, tu są moje korzenie i moje wspomnienia z dawnych lat, przodkowie pochowani na cmentarzu w Szczebrzeszynie i w Gorajcu. Znam również Szczebrzeszyn z częstych wizyt w tym miasteczku i utrwalanych na zdjęciach zabytków, kościół Św.Michała i przy szpitalu, kościół unicki (nieczynny), synagoga, cmentarz katolicki ( tu pochowani dziadek z babcią i kuzyni ze strony taty), cmentarz żydowski, liceum, ratusz z rynkiem i kamieniczki ze sklepikami na schodach po renowacji. Nadesłał kilka zdjęć ze Szczebrzeszyna, które z przyjemnością zamieszczam na tej stronie
Mieszkańcy