Strona Główna



Lista nauczycieli zatrudnionych w szkołach szczebrzeszyńskich na przestrzeni lat 1811 - 1981.

Celem ułatwienia identyfikacji danego nauczyciela ze szkołą, w której pracował podano w nawiasie następujące skróty:
  • G - Gimnazjum im. Zamoyskich
  • LiGO - Liceum i Gimnazjum Ogólnokształcące

  • LO - Liceum Ogólnokształcące LO
  • Liceum Ogólnokształcące dla pracujących w Zamościu - filia Szczebrzeszyn (LOP)
  • PLP - Państwowe Liceum Pedagogiczne
  • PPŻ - Prywatna Pensja Żeńska
  • PSNM - Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie
  • PSŻ - Podstawowa Szkoła Żydowska
  • SC - Szkoła Ćwiczeń
  • SE - Szkoła Elementarna
  • SN - Studium Nauczycielskie
  • Sz P - Szkoła Podstawowa
  • SP nr 1 - Szkoła Powszechna nr 1 (Męska)
  • SP nr 2 Szkoła Powszechna nr 2(Żeńska)
  • SPNŻ - Szkoła Prywatna Niższa Żeńska (II klasowa)
  • SR - Szkoła Realna
  • SW - Szkoła Wojewódzka
  • SZ - Szkoła Zawodowa (w początkowym okresie Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa)
  • Sz P - Szkoła Podstawowa
  • Sz W - Szkoła Wydziałowa
  • TON - Tajna Organizacja Nauczycielska
  • TPPR - Towarzystwo Przyjaźni Polsko Radzieckiej

  • WSL - Wyższa Szkoła Ludowa OGŁOSZENIE
  • ZSZ - Zasadnicza Szkoła Zawodowa

***

A
  • Abramowicz Helena (PLP)
  • Adamczyk Maria (PLP)
B
  • Bachta Adam - muzyka (LO, SN) BACHTA ADAM
  • Bandrowska Maria (PSNM)
  • Bielec Feliks - pełnił obowiązki dyrektora Państwowego Liceum Pedagogicznego
  • Bielicki Czesław (S Z)
  • Bielecka Ewa (SN, LO)
  • Bietkowski Antoni - wykładał historię powszechną i polską, geografię (Sz W)
  • Bizior Krystyna (SN, LO)
  • Boczar Stanisław (PSNM, S C)
  • Bogucka Helena (PSNM)
  • Borkowska Anna (Sz P)
  • Borycki (...) (SW)
  • Bracha Anna SP nr 1)
  • Broniatowska Irena - przyroda żywa, geografia (PSNM)
  • Broniatowski Mieczysław - język polski, biblioteka (PSNM)
  • Bubieło Janina - wykładała przedmiot "Służba Polsce", pełniła obowiązki komendanta (PLP)
  • Buczko Maria (SN, LO)
  • Bulak Jacek (SN, LO)
  • Bulak Regina - przedmiotem jej zajęć było przysposobienie wojskowe (PLP)
  • Bulak Wacław - zajęcia praktyczno - techniczne, wychowanie plastyczne, LO)
  • Bzdyra Janina (SN, LO)
  • Bystrzycki (...) ks. - wikariusz szczebrzeszyński, nauczyciel religii (Sz W)
C
  • Cetnrerski Stanisław - fizyka, chemia, kółko fizyczne (PSNM)
  • Cisek Agata - wykładała przedmioty pedagogiczne (PSNM)
  • Chmiel Bronisław (SP nr 1)
  • Chmiel Franciszek (PLP, SN, LO)
  • Chmielewski Jan - (TON SP)
  • Chmielewski Mieczysław - pełnił obowiązki zastępcy dyrektora, wykładał biologię (PLP)
  • Chodakowski Stanisław - w latach 1923 - 1924 pracował w PSNM
  • Chowańcówna Kamila - (PSNM, S C)
  • Chromiak Zdzisław (SN, LO)
  • Chromiak Halina (SN, LO)
  • Chrzan Barbara (SN, LO)
  • Chrzanowski Stanisław - (PLP)
  • Cichoń Jan - nauczał języka łacińskiego (GiLO)
  • Cios Elżbieta (SN, LO)
  • Cybulska Jadwiga - drużynowa skautek w Szkole Powszechnej nr 2
  • Cybulska Halina (SP nr 1)
  • Cybulski Franciszek - dyrektor PSNM w latach 1927 - 1930
  • Cymberski Franciszek ks. - prowadził lekcje religii (PLP)
  • Czajka Arkadiusz (SN, LO)
  • Czerwieniec Marian (SN, LO)
  • Czerwieniec Marianna - w latach 1966 - 1968 pracowała w PLP
  • Czerwieniec Romualda (SN, LO)
  • Czerwieniec Stanisław (SN, LO)
  • Czuk Barbara (SN, LO)
  • Czuk Czesław - kierownik internatu, wykładał przysposobienie wojskowe (PLP)
  • Czuk Dariusz (SN, LO)
  • Czuryło Zbigniew (SN, LO)
  • Czyżewski Stefan (Sz P)
  • Ćwik Stanisław (SN, LO)
D
  • Daniluk Hipolit - dyrektor PLP i LO w l. 1950 - 1974; geografia i przedmioty pedagogiczne
  • Dawid Maria (SN, LO)
  • Dąbrowska Stanisława - (SC)
  • Dąbrowski Józef ks. - religia (PSNM)
  • Demczuk Olga - prace ręczne (PSNM)
  • Denkiewicz Ewa (SN,LO)
  • Depowski Józef ks. dr - język niemiecki (PSNM)
  • Derkacz Bronisława - (Sz P)
  • Dębińska Celina - w latach 1930 - 1932 opiekunka drużyny harcerskiej (SP nr 2)
  • Doleżaj Maria - (PLP)
  • Drożdż Stanisław - wychowanie fizyczne (PSNM)
  • Duda Halina (SN, LO)
  • Duda Ryszard (SN, LO)
  • Dulembianka Ludwika - historia (PSNM)
  • Duki Stefan - dyrygent chóru, wychowanie muzyczne (PLP)
  • Dzida Jan (SN, LO)
  • Dycha Czesław - dyrektor w l. 1980 - 1988 (SN, LO)
F
  • Fenc Paweł (PSNM), w czasie okupacji nosił pseudonim "Zygmunt")
  • Fenc Paweł - (1923 - 1924, pełnił obowiązki wychowawcy internatu
  • Fencowa Paulina - (SP nr 2)
  • Fiedurek Jan (SN, LO)
  • Flamówna Gitla - od roku 1927 pełniła obowiązki kierowniczki Prywatnej Szkoły Żydowskiej
  • Flor Tadeusz (SN, LO)
  • Furlepa Danuta - (Sz P)
G
  • Gancarczyk Bronisław - (S C, PSNM)
  • Gawłowski (...) - kollaborator - 1811 - 1831 (S W)
  • Gąsiorówna Józefa (SP nr 2)
  • Gąsowski Władysław (S C, PSNM)
  • Gdesz Kazimierz (PSNM)
  • Gieysztor Lina (Lidia?) - kółko teatralne (PLP)
  • Głazowska Antonina - geografia (PLP)
  • Głąbowie Feliks i Stanisław (SZ)
  • Głowacki Edward (SN, LO)
  • Głowacki Franciszek (Sz P, SC)
  • Godzisz Adam - (1950 - 1952; komendant "Służba Polsce" (PLP)
  • Godzisz Halina (L O)
  • Godzisz jan (SN, LO)
  • Godzisz Wanda (SN, LO)
  • Godziszewski Stanisław - język polski (SzW, SW)
  • Golinek Kazimierz (PSNM, S C)
  • Gołąb Jan - opiekun drużyny skautów (SP nr 1)
  • Gontarz Halina (SN, LO)
  • Gruś Urszula (SN, LO)
  • Grygiel Romuald (PSNM)
  • Grygiel Stanisław (SZ)
  • Gumowska Wanda (S Z, PLP)
  • Guzowski Ryszard (SN, LO)
H
  • Hartleb Bolesław - kierownik Szkoły Powszechnej Koedukacyjnej
  • Hartlebowa Maria (SP nr 2)
  • Hasiec Barbara (SN, LO)
  • Hasiec Zenon (LO, SN)
  • Hawrylecka Adela - fizyka (PLP)
  • Hawryluk Franciszek - kierownik internatu, fizyka (PLP)
  • Holc Małka (Mirka) - (SP nr2)
  • Hołowińska Ludwika (Sz P)
  • Horoszewicz (...) (S W)
  • Hulak Jan (PLP)
  • Hulak Maria (S C)
I
  • Iwańczewska Janina (PSNM)
  • Iwaszkiewicz Jan ks. - uczył religii w Szkole Wojewódzkiej
J
  • Jachuła Józef ks. (Sz P)
  • Jagoda Wiesława (SN, LO)
  • Jaroński Feliks Cyprian (26.09.1903 - 6.01.1968, cmentarz w Szczebrzeszynie), ZSZ
  • Jarosz Adam (SN, LO)
  • Jastrzębski Kazimierz - uczył muzyki (PLP)
  • Jaszczyk Marianna (SN, LO)
  • Jaszczyk Tadeusz (SN, LO)
  • Jaworska Zofia (SP nr)
  • Jonko Kazimierz - nauczyciel śpiewu (GiLO)
  • Jonotówna Stanisława - (1920 - 1923) opiekunka żeńskiej drużyny harcerskiej (SP nr 2)
  • Jóźwiakowska Janina - dyrektorka PLiGO
  • Jóźwiakowski Stefan - lekarz szkolny w szczebrzeszyńskich szkołach
K
  • Kaczmarczyk Teresa (PLP)
  • Kadłubowska Elżbieta (SP nr 1)
  • Kadłubowski Jarosław (SN, LO)
  • Kadłubowski Mieczysław (PLP, LO, SN), w latach 1966 - 1976 dyrektor szkoły Zawodowej
  • Kafosz Stefania (PLP)
  • Kalita Mirosław - język polski (LO, SN)
  • Kanclerzewski Roman (PSNM)
  • Kapalski Franciszek ks - nauczyciel religii (GiLO)
  • Kapica Stanisław - od 1953r. kierownik Szkoły Ćwiczeń; biologia (LO, SN)
  • Kasiura Aniela (SN, LO)
  • Kierpka Jolanta - wychowanie plastyczne (LO, SN)
  • Kiewlicz Stanisław - (SW)
  • Kilarska Irena - 1947 - 1956 (PLP)
  • Kilarski Stefan - śpiewu, kierownik Szkoły Powszechnej
  • Kimaczyński Zygmunt - fizyka, chemia i matematyka, (TN - na terenie gminy Radecznica)
  • Kleniewski Józef - kierownik internatu, wykładał przedmiot zwany "Służba Polsce" (PLP).
  • Klukowski Zygmunt - lekarz szkolny (PSNM)
  • Kłosiński Władysław (PSNM)
  • Kmiecik Franciszek - przysposobienie obronne, oraz historia (LO, SN)
  • Kmiecik Helena - nauczycielka gimnastyki, zespół taneczny (LO, SN)
  • Kobel Irena (SN, LO)
  • Kobylańska Zofia (PSNM)
  • Koczwara Grażyna (SN, LO)
  • Kołodziejczyk Anna- nauczycielka języka polskiego, kierownik internatu (PLP).
  • Kołodziejczyk Helena - język rosyjski; opiekunka TPPR (PLP).
  • Kołodziejczyk Jan - (TN)
  • Kołodziejczyk Jerzy (S C)
  • Kołodziejczyk Roman (S Z)
  • Komornik Natalia - język rosyjski (L O)
  • Konopacki Stanisław (PSNM)
  • Kopczyński Edward (PSNM)
  • Kopytowa Joanna - historyk (GiLO)
  • Kot Jan - nauczyciel prac ręcznych (GiLO), dyrektor Szkoły Zawodowej w latach: 1946 - 1948
  • Kotlarski Józef (PLP)
  • Kowalik Wacław - latach 1950 - 1953 dyrektor szkoły Zawodowej
  • Kowalski Franciszek - nauczyciel języka polskiego i literatury (SW)
  • Koza Weronika - (PLP)
  • Kozakiewicz Elżbieta (SN, LO)
  • Koziołkiewicz Jan - matematyk; (Sz W)
  • Kozubowski Feliks - (S C, PSNM)
  • Krajewska Halina (SN, LO)
  • Kredo-Kilarska - rysunki
  • Krukowski Jan - (PSNM)
  • Królikowski Jan - biologia (LO, SN)
  • Krupczak Maksymilian (PSNM)
  • Krupiński (...) - ZSZ
  • Krzaczek Maria - (S C)
  • Krzeklik Maria (SP nr 2)
  • Krzeszowska / Kierepko Jolanta - wychowanie plastyczne (PLP, LO)
  • Krzewiński Wiktor (PLP)
  • Krzysik Bronisław (SP nr 2)
  • Krzyżanowski Marian - prowadził zajęcia z gimnastyki ((PSNM)
  • Kulczycka Maria (S C, PSNM)
  • Kulczycki Emil - kierownik Szkoły Ćwiczeń (PSNM)
  • Kurowska Agnieszka (SN, LO)
  • Kurycówna Czesława - instruktorka robót kobiecych (SP nr 2)
  • Kurzępa Elżbieta (SN, LO)
  • Kurzępa Irena - dyrektor (SN, LO)
  • Kuszpyt Jolanta (SN, LO)
  • Kuśmierczak Halina (SN, LO)
  • Kutyła Kazimierz - nauczyciel zawodu w latach 1949 - 1973 (stolarka), (ZSZ)- relacja Mariusza S.
L
  • Laskowska Jadwiga (SN, LO)
  • Lechowski Franciszek
  • Lesiecka Stefania - (S C, PSNM)
  • Lesiecki Rudolf (PSNM)
  • Lewicki Kazimierz -dyrektor PSNM, wykładał język polski
  • LeszczyńskiStanisław (Sz P)
  • Lewandowska Julia (TN, Sz P)
  • Lewicka Włodzimiera (SP nr 1, SP nr 2)
  • Ligaj Walenty, ks. (PSNM)
  • Linek Małgorzata (SN, LO)
  • Lisek Bożena (SN, LO)

  • Lisowska Maria (SN, LO) LISOWSKA MARIA
  • Lorens Antoni (PSNM)
  • Lubos Jerzy - język łaciński (GiLO)
  • Luterek Stefan - dyrektor Szkoły Zawodowej w latach 1956 - 1966
Ł
  • Ładowski (...) (S W)
  • Łaszkiewicz Ryszard (SN, LO)
  • Łopuszański Jan (Sz P, SZ, SC)
  • Łosiewicz Janina - wychowawca internatu (LO, SN)
  • Łukomska Wanda - wychowanie fizyczne (GiLO)
  • Łysiak Maria (SN, LO)
  • Łysiak Marek (SN, LO)
M
  • Magdziarz Krzysztof (SN, LO)
  • Makara Elżbieta (SN, LO)
  • Makara Jan - chemia (LP, LO)
  • Makara Zofia - język polski, zajęcia teatralne z młodzieżą (PLO, LO)
  • Marcyjanek Maria (SN, LO)
  • Maź Józef - wychowanie fizyczne (PSNM)
  • Mądry (...) - ZSZ
  • Michalski Antoni - język polski (GiLO)
  • Michońska Anna (z domu Sidewicz), (1967-1969 LOP), (PŚSZ)
  • Michoński Stanisław- dyrektor PŚSZ w latach 1948 - 1950
  • Mielnik Natalia - język rosyjski (LO, SN)
  • Misiołek Józef - kierownik SP nr 2, (G), podczas okupacji nosił pseudonim "Madziar"
  • Moskal (...) - matematyka (LO)
  • Moskal Teresa - język polski (LO, SN)
  • Mossakowska Waleria - SPNŻ
  • Mróz Henryk - matematyka (LO, SN)
  • Mysłowska Maria (SP nr 2)
N
  • Nawrocka Karolina (SP nr 1)
  • Niechaj Elżbieta (SN, LO)
  • Niechaj Józef - historyk (GiLO)
  • Niechajowa z Kimaczyńskich Krystyna - język polski, niemiecki łacina (TN, PLP, LO).
  • Niedzielski Tadeusz pełnił obowiązki dyrektora PSNM.
  • Niepokujczycki Tadeusz (PSNM)
  • Nitecki Benon (PSNM)
  • dr Nowakowski Stanisław (SN,LO)
  • Nowiński Adam (PSNM)
  • Nowosielski Aleksander - wykładał fizykę i chemię (PSNM)
O
  • Oborska Halina -wychowawca internatu, język polski (PLP)
  • Obuchowski Aleksander (PSNM)
  • Olcha Danuta (SN, LO)
  • Olcha Marian (SN, LO)
  • Oleszko Stefan - kierownikinternatu, prowadził zajęcia praktyczno - techniczne (PLP)
  • Opaliński Roman - uczył muzyki, dyrygent chóru (PLP).
  • Osiak Józef - (SN, LO)
  • Osmólska Joanna (SN, LO)
  • Otachel Ewa (SN, LO)
P
  • Pado Marian - szkoła powszechna w Żurawnicy, Sz P w Szczebrzeszynie.
  • Pado Zbigniew (SP nr 1)
  • Padowa (SP)
  • Padzińska Maria - język rosyjski, opiekunka TPPR (PLP, LO)
  • Pańczyk Alfreda (SN, LO)
  • Papierz Małgorzata (SN, LO)
  • Paschalski Konstanty (PSNM)
  • Pasiutewicz Ksawery -matematyka, geografia astronomiczna, (SW)
  • Pastuszka Jerzy (SN, LO)
  • Paszkowska Alicja (Sz P)
  • Pawelec Stanisław(SP nr 1)
  • Pawłowska - Remiszewska Helena (PSNM)
  • Pawłowski Ludwik (PSNM)
  • Piasecki Henryk (PLP)
  • Piech Janina (Sz P)
  • Piętak Beata (SN, LO)
  • Piętkiewicz Edward (PSNM)
  • Piekut Mirosław (SN, LO)
  • Pietrowicz paweł (SN, LO)
  • Pietruszyńska Jolanta - absolwentka AWF, starsza córka prof. B. Pietruszyńskiego, (LO), zajęcia w kółku tanecznym (relacja Jacka Michońskiego)
  • Pietruszyński Bronisław - (żył w latach 1913 - 1981), wychowanie fizyczne, (PLP, LO)
  • Pilip Irena (SN LO)
  • Pilip Teresa (SN, LO)

  • Piwowarek Aleksander (Sz P) PIWOWAREK ALEKSANDER   ZAŚWIADCZENIE   LEGITYMACJA

  • dr Piwowarkowa ze Szczepańskich Felicja - język polski, praca w bibliotece (GiLO, PLP, LO) ZAPROSZENIE
  • Podlewski Antoni - przedmiotem jego zajęć była botanika (GiLO)
  • Pomarański Andrzej - matematyk (GiLO)
  • inż. Pomarański Antoni (SN, LO)
  • Popielec Grażyna (SN, LO)
  • Popielec Halina (SN, LO)
  • Popielec Joanna (SN, LO)
  • Popielec Krystyna (SN, LO)
  • Popielec Michał ks wykładał język łaciński (GiLO)
  • Porębski Kazimierz (PSNM)
  • Prończuk Tadeusz - komendant "Służba Polsce" (PLP).
  • Pruski Jan - język łaciński, język polski, arytmetyka (S W).

  • Przyczyna Stefania - historia, (LO) PRZYCZYNA STEFANIA  PRZYCZYNA STEFANIA
  • Przyrowski Franciszek - kierownik WSL w 1918 roku
  • Przysada Aleksander - historia, dyrektor w l. 1974 - 1980, (LO, SN)
  • Przysada Bronisława - matematyka, (GiLO, PLP)
  • Przysada Halina - biologia (SP nr 1, L O, SN)
R
  • Rak Wanda (SN, LO)
  • Rączka Rozalia (SN, LO)
  • Radź Janusz - w latach 1953 - 1956 dyrektor Szkoły Zawodowej
  • Rederowa z Jaszczodołów Teofila - w latach 1835 - 1852 prowadziła PPŻ
  • Rembisz Bożena (SN, LO)
  • Rogowski Wacław - dyrektor PSNM, geografia, matematyka, przyroda i fizyka
  • Romanica Seweryn (PSNM)
  • Rozwadowski Adam (SN, LO)
  • Rozwadowski Stanisław (SN, LO)
  • Rubaj Tadeusz - wykładał język angielski (PLP)
  • Rybak Maria - zorganizowała w PLP Związek Młodzieży Polskiej.
  • Rychter Ignacy Lojola - język polski, łacina, (SW)
  • Rzepecka Stefania (z Chodzieży w poznańskiem) - j. niemiecki (GiLO).
  • Rzeszutko Maria (SN, LO)
S
  • Samulak Maria (SN, LO)
  • Sarzyńska Anna - geografia (LO, SN)
  • Sarzyński Julian - fizyka; prowadził kółko fotograficzne (LO, SN)
  • Sas Jaworska Zofia (T N)
  • Sawic Bolesław (S C)
  • Sawicka Krystyna (Sz P)
  • Sawicka Walentyna - podczas okupacji prowadziła zajęcia z zakresu Szkoły Powszechnej
  • Sawicki Ignacy (SN, LO)
  • Sidewicz Anna- komendant "Służba Polsce", (PLP),
  • Siekierzyński Michał, ks. - poetyka, retoryka, filozofia, j. Francuski, religia rektor SW
  • Sierociński Teodozy - język polski, (SW)
  • Sierpiński Jan - literatura łacińska i polska (Sz W)
  • Sitnik Jadwiga -(1949 - 1951), język polski (PL P)
  • Skirmunt Adam - matematyk, uczestnik powstania listopadowego (Sz W)
  • Skórzyńska Zofia - (T N)
  • Skulimowska Urszula (SN, LO)
  • Skulimowski Krzysztof (SN, LO)
  • Sławek Walery - nauczyciel geografii (GiLO)
  • Słomińska Anna (SN, LO)
  • Smoleń (...) - S P nr 1)
  • Sobczyk Dariusz (SN, LO)
  • Sobiecka - j. polski, j. francuski, geografia
  • Sobieski Józef - (PSNM)
  • Soboń Stanisław - (PLP)
  • Sontag Leon - w l. 1919 - 1921 dyrektor PSNM
  • Sowa Edward - pełnił obowiązki kierownika internatu, nauczał biologii (PLP)
  • Stadnicka Teresa (SN, LO)
  • Stadnik Danuta (PLP)
  • Stanicki Wiesław (SN, LO)
  • Startek Stanisław - język angielski (LO, SN)
  • Stefańska Stanisława (SN, LO)
  • Stolarski Stanisław (PLP)
  • Strąk Zygmunt - pełnił obowiązki kierownika internatu, uczył fizyki (PLP)
  • Strzelczyk Krystyna (PLP, SN, LO)
  • Sudak (...) - prowadził tajne nauczanie na terenie Przedmieścia Zamojskiego
  • Surmacz Maria (SN, LO)
  • Syrek Zygmunt (PSNM)
  • Syrkowa Jadwiga - kierowniczka Szkoły Powszechnej Żeńskiej nr 2
  • Sysa Franciszek, ks. - nauczał religii w Szkole Zawodowej
  • Szawara Maria (S P nr 1)
  • Szczepanik Krystyna (SN, LO)
  • Szczerba Sabina (S P nr 1)
  • Szcześniak (Godzisz) Halina - przedmioty pedagogiczne, opiekunka biblioteki (PLP, L O)
  • Szczuchniak Maria (SN, LO)
  • Szepet (G)
  • Szkarłat Stanisławw latach 1926 - 1927 pracował w PS NM
  • Szrejter Waleria (S P nr 2)
  • Szwed Stanisława (PLP)
  • Szyduczyńska Teresa - matematyka (PLP, L O)
  • Szyduczyński Adam (S C)
  • Szyndlarski (...) język niemiecki (SE, SW)
  • Śmiałowski Marian (SN, LO)
  • Świergoń Jan (SN, LO)
  • Świergoń Janina (SN, LO)
  • Świętanowska Krystyna - wychowanie plastyczne (LO, SN)
  • Świstowski Henryk - nauczyciel zawodu w Szkole Zawodowej.
T
  • Tarnowski Dyonizy, ks. - nauczał religii (Sz W)
  • Tomaszewska Maria (S P nr 2)
  • Trus Alojzy - uczył fizyki (Sz W)
  • Tumiłowicz Stanisław -geografia (LO)
W
  • Wachowicz Stefan (SN, LO)
  • Wasiowska Grazyna (SN, LO)
  • Werner Otto - wykładał język niemiecki (PSNM)
  • Węgierska Julia - (TN); od roku 1946 pracowała w PŚS Z
  • Węgierski Stefan - kierownika Szkoły Powszechnej Męskiej nr 1
  • Wieczerzańska Jadwiga - (PLP)
  • Wilczyński Wacław - (S C, PSNM)
  • Winnicki Michał - m. in logika, historia naturalna, prawo natury, (SzW)
  • Winnik Anna (SN, LO)
  • Wojewódzki (...), ks (S W)
  • Wojtasiewicz Fr[anciszek?] - kollaborator (1819 - 1831) pracował w Szkole Wojewódzkiej
  • Wójcik Czesław - dyrektor Szkoły Zawodowej w latach 1976 - 1991
  • Wnuk Adela (SN, LO)
Z
  • Zabawski (...) (S W)
  • Zagała Janina - wiadomości pedagogiczne, język angielski (PLP, LO)
  • Zahor Stefan- z - ca dyrektora; zajęcia z wiedzy o Polsce i świecie współczesnym (PLP)
  • Zalewska Halina - opiekunka się drużyny harcerskiej (S P nr 2)
  • Zaręba Mieczysław (SN, LO)
  • Ziarkiewicz Wanda - język rosyjski (LO)
  • Zielińska Zuzanna (Sz P)
  • Zienkowski Jan - dr medycyny, przyroda - od roku 1828 dyrektora Szkoły Wojewódzkiej
  • ks. Zwolak józef (SN, LO)
  • Zychowicz (...) - od roku 1929 kierował Szkoła Powszechną Męską nr 1
  • Żochowski Józef - (1827 - 1830) historię i geografię (S W)
  • Żołyński Feliks (S Z)
  • Żywiec Jadwiga - fizyka (LO)

***

"Lista nauczycieli..." sporządzona została na podstawie: A. Piwowarek. "Wolność, czy następna okupacja. Szczebrzeszyn 1944 - 1950"; maszynopis, Kronika Szkoły Zawodowej - za udostępnienie której serdecznie dziękuję obecnemu Dyrektorowi tej placówki - p. Bogusławowi Garbacikowi. Kronika Szkoły Podstawowej, tzw. "Nowej" - za jej udostępnienie dziękuję p. Dyrektor, Jacka Michońskiego, któremu serdecznie dziękuję za współpracę. S. Kosiński. Zakłady Kształcenia Nauczycieli w Szczebrzeszynie i ich wychowankowie. Studium historyczno - socjologiczne. Lublin 1975, Szkoły im. Zamoyskich w Szczebrzeszynie w latach 1811 - 19267; praca zbiorowa pod red. L. Pawłowskiego. Szczebrzeszyn 1927, Z. Klukowski. Dawne szkoły im. Zamoyskich 18118 - 1852. Zarys dziejów. Zamość 1926, Szczebrzeszyn swoim wychowankom. VII Zjazd Wychowanków . Szczebrzeszyn 24 - 25 maj 1991.
"Lista nauczycieli..." będzie uzupełniana w miarę uzyskiwania kolejnych informacji o nauczycielach szkół szczebrzeszyńskich.

Opracowała Regina Smoter Grzeszkiewicz




Strona Główna    Mieszkańcy