Strona GłównaISAAC BASHEVIS SINGER

Błędy1

Osobę I. B. Singer łączy ze Szczebrzeszynem postać jego babci - Temy Blimy Szejnej, która urodziła się w tym mieście. Pisarz jest autorem opowiadania "Błędy", traktującego o żydowskiej społeczności Szczebrzeszyna w czasach, gdy szerzyła się nauka pseudo mesjasza - Sabataja Cwi; jego zwolennicy ukrywali się pośród uczciwych, pobożnych Żydów i tylko czasem sprawiedliwym zrządzeniem losu wychodziły na jaw ich niecne sprawki.
W Szczerzeszynie było to tak: Litera "d" w słowie "ached" ("jedyny") w mezuzie należącej do do reb Motła była nieco zatarta i wyglądała na "r", i słowo "Bóg jedyny" odczytać można było jako "Bóg "acher" ("obcy"). Oznaczało to oczywiście bluźnierstwo najwyższego stopnia.
Następne mezuzy - u sąsiadów reb Motła także były zapisane z błędami. Wkrótce okazało się, że mezuzy kupowane u reb Meszułema - szczebrzeszyńskiego sofera zawierają karygodne błędy. W tej sytuacji Żydzi szczebrzeszyńscy domyślili się, że w ich mieście działa sekta Sabataj Cwi; potwierdzeniem czego były choroby pożar w obejściach tych, którzy dokonali u wspomnianego sofera zakupu mezuzy; widocznie reb Meszułem był zwolennikom Sabataja, nie pozostało mu nic innego jak ratować się ucieczką z miasta.
Strona Główna    Publikacje1. opowiadanie w przekładzie M. Friedmana drukowane było w "Literaturze na świecie" 1992 nr 3 - egzemplarz dostępny jest w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie