Strona GłównaLEON ROWIŃSKI "KASZTAN"

"Zamiast wywalczonej wolności Ural. Wspomnienia z lat 1944 - 1947". (Gliwice 1995)


     

Leon Rowiński, żołnierz Batalionów Chłopskich, aresztowany w 1944 roku przez zamojskich ubeków, przebywał w latach 1945 - 1947 w sowieckich łagrach na Uralu - Nagornaja (obóz prowadzony przez NKWD w małych osiedlach przy kopalni wysokokalorycznego węgla kamiennego w południowej, przed arktycznej części Uralu, więźniowie obozu stanowili podstawową siłę roboczą dla dwóch małych kopalni), Rież, Samoswietie.
Swoje przeżycia z tego okresu, panujące w łagrach warunki pracy, warunki socjalne, relacje więźniowie - kierownictwo obozów i ochrona , przyjaźni, odejścia kolegów na wieczną wartę, opisał w poruszających wspomnieniach "Zamiast wywalczone wolności Ural..."
Jest to bezcenna publikacja , zważywszy na autentyczność relacji Leona Rowińskiego warta wnikliwej lektury. Wydana w Gliwicach w 1995 roku prawdopodobnie na Zamojszczyźnie mało znana, nieliczne egzemplarze znajdują się w posiadaniu osób prywatnych - przyjaciół "Kasztana", m. in. Bogusława Garbacika, który przekazał informację o wydawnictwie

Regina Smoter Grzeszkiewicz
Strona Główna Publikacje