B C E F G H I J K M O P R
S T V W Ź Ż
V

Villaume Józef

Lekarz Ordynacji Zamoyskiej i ordynator szczebrzeszyńskiego szpitala w latach 1878 - 1910. Otrzymywał pensję w wysokości 300 złotych rocznie, a od 1906 roku wyjeżdżał na urlopy zdrowotne do Nałęczowa i Warszawy. Był znanym w okolicy społecznikiem - jego staraniem zorganizowano w Latyczynie k/Radecznicy kolonie dla dzieci. Po przyjeździe do Szczebrzeszyna zorganizował ochronkę dla "nędzarzy podkościelnych, istnienie której wspierał własnym sumptem; otworzył też dla nich warsztaty, i dał odpowiednie zajęcie". W roku 1914 Towarzystwo Lekarskie na Zjeździe w Lublinie nadało mu tytuł honorowego członka "za zasługi dla społeczeństwa i nauki". Akta personalne dr Józefa Villaume znajdują się w zbiorach Archiwum Państwowego w Lublinie.

Villaume Zofia

Córka dr Józefa Villaume , ukończyła szkołę średnią w jednym z warszawskich pensjonatów, a następnie studia filologiczne w Krakowie.
Wraz ze szczebrzeszyńskim aptekarzem G. Zarthem założyła oddział Lubelskiego Towarzystwa "Światło" - koło liczyło 170 członków głównie robotników i chłopów. W każdą niedzielę w czytelni "Światła" organizowano różnotematyczne pogadanki i odczyty.1 Oprócz pracy w Towarzystwie.. .zajmowała się kolportażem czasopism oraz prowadziła księgarnię, gdzie "rozpowszechniano zakazane wydawnictwa...".2


Strona Główna    Mieszkańcy1. Kurier 1907 nr 124.
2. G. Sowińska. Książki pradziadów. Tygodnik Zamojski. 1987 nr 22.