Strona GłównaBARBARA KOZIEŁ - GRACZYK

Zamojskie rody.


Moja Babcia, matka mojego Ojca to Marianna z domu Gwiazdowska (zmarła w 1947) pochowana jest na cmentarzu w Zamościu, przy ul. Peowiaków, nieopodal kwater dowódców mojego Taty w Kampanii Wrześniowej, na końcu głównej alei.
Jej matka Anna z domu Syroczyńska (zmarła podczas wojny bolszewickiej), córka Michała Syroczńskiego (urodzonego 1815), uczestnika Powstania Styczniowego (po rodzinie "chodzi" legenda(?),że był jednym z adiutantów Romualda Traugutta, ale nie udało mi się tego nigdzie potwierdzić). Zmarł w wieku 104 lat i zastał pochowany już w II Rzeczypospolitej (tak Marszałek Józef Piłsudski chował bohaterów narodowych) na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, w kwaterze Powstańców Styczniowych. Mój Tato - Kozieł Józef (urodzony w roku1915), pamiętał swego pradziadka i opisywał jako żwawego starca z długą,białą brodą,w jasnej (wyblakłej?) szacie (prawdopodobnie czamarze).
Ojciec Michała, Ambroży Syroczyński (urodzony w 1789 roku) brał udział w Powstaniu Listopadowym; kawaler krzyża Virtuti Militari, również pochowany został w Kwaterze Powstańców, tym razem Listopadowych, na tym samym Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie w 1879 roku (istnieje o tym fakcie wzmianka w książce wydanej we Lwowie w 1931 r przez Obywatelski Komitet Obchodu Stulecia Powstania Listopadowego we Lwowie (pod patronatem honorowym ks. bp. Władysława Bandurskiego i ks. bp. Antoniego Szlagowskiego + 47 innych znanych nazwisk - m. in. Józef Weyssenhoff) pt "W setną rocznicę Powstania Listopadowego 1830/31-1930/31" (str.256)
W połowie lat 80 XX w. odwiedziłam wraz z Ojcem jedyną wtedy żyjącą, najmłodszą siostrę Babci Marianny, Joannę z domu Gwiazdowską. Miała wówczas 92 lata, figurę i wigor nastolatki, ponadto opiekowała się (sic!) swoim przeszło 50 letnim zięciem, obłożnie chorym (chyba choroba Burgera). Mieszkała po przeciwnej stronie Szosy Lwowskiej (czyli trasy Zamość-Tomaszów Lububelski), niż Kalinowice Ordynackie, we wsi Panieńskie, skąd chyba pochodziła też moja Babcia. Niestety nie pamiętam jej nazwiska po mężu - zmarła nagle rok później.
Strona Główna    Wspomnienia